هاست و دامنه

هاست چیست؟
هاست ( host) در اصطلاح به معنای میزبان می باشد ولی در زمینه ی سایت و اینترنت، عموما به معنای فضای اختصاص داده شده به وب سایت هاست گفته می شود. تمامی فایل ها، عکس ها و … یک وب سایت روی هاست قرار می گیرد تا به صورت شبانه روزی از هر کجای جهان از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد.
این فضا دقیقا مانند فضایی است که روی هارد دیسک کامپیوتر شما می باشد، با این تفاوت که فضا روی هارد دیسک های سرور قرار دارد و فایل هایی که توسط صاحب سایت روی هاست قرار می گیرد، از سراسر دنیا قابل دسترس هستند .

برخی از خصوصیاتی که در هنگام اجاره سرویس هاستینگ باید به آن توجه داشت عبارت اند از :
◊ میزان فضا (Quata) : مثلا ۱۰۰ مگابایت، ۱ گیگابایت، …
◊ نوع هاست : ویندوز یا لینوکس
◊ کشوری که سرور هاستینگ در آن قرار دارد.
◊ تعداد اکانت‌های ایمیل
◊ میزان پهنای باند (bandwidth) : حجم اطلاعاتی که در یک ماه می‌توان ارسال و دریافت کرد.
◊ پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی : مثل PHP, ASP و …

تصمیم گیری درباره هریک از ویژگی های بالا مستلزم دانش و نوع فعالیت وب سایت شماست. توکان با ارائه بهترین خدمات تلاش می کند تا رضایت شما را در تمامی جوانب کسب کند.

با مشاوران توکان

 

درست انتخاب کنید

دامنه چیست؟
دامنه(Domain) که در فرهنگ فارسی با تلفظ دومین و دامین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «گستره» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت برای تمایز و قابل دسترسی بودن نسبت به سایر وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد.
هردامنه از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول نامی‌است انتخابی، که هر فرد می‌تواند بسته به موضوع وب‌سایت و سلیقه خود آن را برای سایت خود انتخاب کند و بخش دوم که با یک نقطه از بخش اول جدا می‌شود، پسوندی است قراردادی که از دو تا شش حرف تشکیل شده و بسته به موضوع وب‌سایت و سلیقه استفاده می شود. از متداول‌ترین پسوندهای بین‌المللیcom ،net ،org ،info می‌باشند. نام دامنه یکتا باشد. به این مفهوم که فقط یک وب‌سایت با هر نام دامنه قابل دسترسی می‌باشد.

پسوند دامنه ها چه کاربردهایی دارند؟
پسوند دامنه از لحاظ نوع سایت و از لحاظ اعتبار دامنه حائز اهمیت است . دامنه های com. به علت پر طرفدار بودن ، از اعتبار بیشتری برخوردار هستند و معمولا بیانگر این هستند که این دامنه با سابقه تر است و ثبت کننده آن زودتر به ثبت آن اقدام نموده است . در کشور های مختلف بعد از پسوند های معروف com. org. net. پسوند کشور شان از جایگاه بالایی برخوردار است . در کشور ما ir. پسوند ملی است و از دو لحاظ اهمیت دارد :
یک : دامنه های رزرو نشده در آن بیشتر است
دو : احتمال هک و از دست رفتن دامنه در آن کمتر است .
بهتر است برای سایتهای ملی و داخلی از دامنه .ir و برای امور بین المللی از دامنه های .com .net .org استفاده شود .
پسوند .com معتبر ترین و پر طرفدارترین پسوند دنیا محسوب شده و از نظر میزان ثبت ، فروش و قیمت گذاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است .

در انتخاب دامنه به چه نکاتی توجه کنیم ؟
نام دامنه یا دومین شما در واقع همان نام وبسایت شماست. این نام نشان دهنده فضایی است که به فایل های شما در سرور اختصاص داده می شود.
انتخاب نام دامنه مناسب می تواند قدم های شما را در راه رسیدن به ایده آل هایتان در کسب و کار سریعتر کند.
◊ کلید واژه ها؛ کلید طلایی در دستان شما
از انتخاب نام هایی که هیچ ربطی به کسب و کار و اهداف شما ندارد، به شدت پرهیز کنید، چرا که این امر مخاطب شما را دچار مشکل می کند و حتی موتور جستجو هم با این انتخاب نادرست شما راه اشتباهی به جستجوکنندگان در وب نشان خواهد داد.
تلاش کنید نامی که انتخاب می کنید چه فارسی باشد، چه انگلیسی و فینگیلیش، مرتبط با حوزه فعالیت شما باشد تا فرد جستجو کننده زودتر از هر جای دیگری به سایت شما برسد.
برای این کار از کلیدواژه ها کمک بگیرید. واژه های مهم و اصلی حوزه کاری خود را در ذهن داشته باشید و با استفاده از آنها نامی مناسب، مرتبط و زیبا بسازید. با این کار خواهید دید که ترافیک سایت شما تا چه میزان بالا خواهد رفت.
اگر از به کاربردن کلیدواژه ها غافل شوید، باید به جای تبلیغ سایت تلاش کنید تا نام سایت خود را به دیگران معرفی کنید و این کار جز تلف کردن وقت و کم شدن درآمد دستاورد دیگری نخواهد داشت.
◊ املای آسان
تعداد زیادی از اسامی دامنه هایی که به طور شفاهی گفته می شوند به درستی نوشته نمی شوند . اغلب مردم از املای انگلیسی خوبی بر خوردار نیستند پس بهتر است از کلمات با املای آسان استفاده شود . این مسئله در مراجعات بعدی به سایت شما و تبلیغات دهان به دهان خیلی موثر است و رقابت رقبای سود جو را کاهش می دهد
◊ تلفظ زیبای دامنه
تلفظ زیبای دامنه باعث می شود مردم نام سایت شما را بهتر به خاطر بسپارند و خرید و فروش این دامنه ها نیز بیشتر انجام می گیرد . ممکن است یک دامنه زیبا از عدد هم تشکیل شود ولی علت انتخاب آن تلفظ زیبای آن است.
◊ هرچه کوتاه تر؛ بهتر
تا جایی که امکان دارداز انتخاب نام دامنه بلند و طولانی پرهیز کنید. هر چه نام دامنه طولانی تر باشد، حوصله مخاطب زودتر سر می رود و این یعنی از دست رفتن مشتری.البته این بدان معنا نیست که کوتاه ترین نام دامنه، بهترین آن هم هست. نکته اینجاست که نام دامنه باید طوری انتخاب شود که مخاطب به راحتی بتواند آن را به ذهن بسپارد.
◊ کوتاه سازی؛ هنری که هر کسی ندارد
بسیاری از افراد برای اینکه نام دامنه کوتاهی داشته باشند از فرایند کوتاه سازی استفاده می کنند. توصیه به کوتاه سازی همیشه وجود داشته است، اما این کار باید طوری انجام شود که موجب اشتباه یا سردرگمی مخاطب نشود. مثلا بهتر است از حروف اول کلمات کلیدی استفاده نکنید، چون کنار هم قرار دادن آنها معمولا عبارتی بی مفهوم می سازد، به ویژه اگر بخواهید از حروف اول معادل انگلیسی کلید واژه ها استفاده کنید.

با مطالعه همین چند نکته متوجه می شویم که انتخاب نام دامنه چندان کار ساده ای هم نیست! برای وارد شدن به عرصه رقابت در دنیای وب این بزرگترین انتخاب شما محسوب خواهد شد و تمامی فعالیت ها و تبلیغات شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. پس بیگدار به آب نزنید و از نظرات و مشاوره های تیم توکان در این زمینه غافل نشوید. ارائه تجربیات ما برای شما باعث افتخار ماست!